Umíte nastavit AGC vašeho transceiveru?

Před lety jsem publikoval nastavení AGC transceiveru Ten-Tec ORION, které se velmi osvědčilo v mém pražském QTH, kde je velmi vysoká hladina rušení. Moje nastavení se šířilo internetem i navzdory upozornění, že v jiném QTH s jiným typem rušení bude vhodnější jiné nastavení. Nyní jsem se pokusil udělat podobnou „AGC kuchařku“ i pro transceiver Elecraft K3. Místo upozorňování na nutnost individuálního nastavení se pokusím popsat co a jak je nastavením konkrétního parametru ovlivněno. Důvodem je např. mailing list Elecraft, kde se objevilo několik příspěvků o nastavení AGC a „zašuměné“ K3. Tyto věci však spolu úzce souvisejí a účinek nastavení se bude lišit v závislosti na míře šumu, který máte ve vašem QTH na konkrétním pásmu a s konkrétní anténou.

Pokud váš S-metr ukazuje hladinu okolního šumu S0 nebo S1, pravděpodobně vám výchozí nastavení AGC bude vyhovovat. Pokud je však ve vašem QTH úroveň šumu taková, že se v přestávkách při poslechu konverzace naživo (CW nebo SSB) projevuje nepříjemný nárůst šumu, můžete s tím něco udělat pomocí vysoce konfigurovatelného nastavení AGC vaší K3. Více vysvětlí obrázek:

Křivka omezená body B-C ukazuje typickou závislost AGC u starších transceiverů. Pokud vstupní signál překročí určitou úroveň, je omezen na konstantní úroveň. Signály slabších a silnějších stanic jsou tedy podle hlasitosti shodné. Takový průběh charakteristiky AGC je pro příjem CW signálů naprosto nepřijatelný.

Trochu informací o nastavení AGC K3:

Hlavními ovládacími prvky pro změnu charakteristik AGC jsou nastavení nabídky CONFIG - AGC THR a AGC SLP.

Rozsah úpravy prahové hodnoty K3 AGC byl zvýšen ve verzi firmwaru MCU 4.51. Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste upgradovat nejnovější firmware. Poznámka k verzi 4.51 firmwaru je zkopírována níže.

MCU 4.51 / DSP 2.76, 5-9-2012

Nepoužívejte firmware nižší verze než 4.51!

* VYLEPŠENÍ AGC: Práh AGC (CONFIG: AGC THR) lze nyní nastavit na mnohem vyšší hodnoty a AGC má lepší (více monotónní) křivky odezvy. Výrazně zlepšuje čistotu signálu v pile-up a dalších situacích s vysokým šumem nebo hustým obsazením pásma, zejména s prahovou hodnotou nastavenou na 12 nebo vyšší. NR a Auto Notch lze použít při všech nastaveních prahových hodnot.

AGC THR

Nastavení prahové hodnoty AGC určuje, jak slabý signál začíná aktivovat AGC. Může být nastaven tak nízko, že dokonce i šum v pásmu aktivuje AGC. Podívejte se na svůj S-metr, když na pásmu nejsou žádné signály. Pokud S-metr něco indikuje, pak se AGC aktivuje šumem pásma. Pokud je indikace pouze S-1 a možná občasné mrknutí lišty S-2, je to obvykle přijatelná situace, ale pokud máte úroveň šumu S-5 ve vaší lokalitě s konkrétní anténou a v konkrétním pásmu, bude nutné změnit prahovou hodnotu AGC.

Vyšší nastavení AGC THR zvýší úroveň, kde začíná reagovat AGC K3. Zkuste nastavit vyšší hodnotu, abyste zjistili, jaký je účinek v místních poměrech.

Pozor!

Poslouchejte hladinu šumu, která se objevuje během přestávek při poslechu signálu. Pokud posloucháte pouze hladinu šumu bez přítomnosti signálu, zjistíte, že se úroveň šumu snižuje, jak snižujete nastavení prahové hodnoty. Toto je zavádějící. Ve skutečnosti se děje to, že snižujete úroveň, kde začíná reakce AGC, a protože šum nyní vyprovokuje akci AGC, bude šum snižovat zisk přijímače, což bude vypadat, že se úroveň šumu sníží, i když ve skutečnosti se stane pravý opak toho, co nastane, když když posloucháte za přítomnosti signálů na pásmu.

AGC SLP

Sklon charakteristiky AGC určuje, jak velký bude rozdíl na výstupu mezi slabým signálem a silným signálem. Při vysokém nastavení AGC SLP budou všechny signály blízké stejné hlasitosti zvuku. I když je to v některé situacích vhodné (např. při povídavých spojeních), je třeba vzít v úvahu, že detekční obvody AGC nemohou rozlišovat mezi skutečným signálem a širokopásmovým „signálem“, kterým je ve skutečnosti atmosférický šum. Pokud pro AGC použijete nastavení s vysokým sklonem, bude výsledný šum také na vysoké úrovni.

Snížení nastavení AGC SLP způsobí, že slabší signály se budou při poslechu jevit slabší, než silnější signál a pokud budou signály, které vás zajímají, nad úrovní šumu pásma, budou signály produkovat větší hlasitost zvuku než šum. Naopak, pokud použijete nastavení s vysokým sklonem a šum v pásmu je téměř stejně vysoký jako požadovaný signál, bude se zvuk v reproduktoru nebo ve sluchátkách jevit téměř stejně hlasitě, jako požadovaný signál.

A co moje K3 (a nejen K3)?

K3 je docela citlivý přijímač a má široký dynamický rozsah. To znamená, že můžeme slyšet slabé signály (citlivost) a současně bude přijímač tolerovat poměrně silné signály bez přetížení nebo vzniku výrazných projevů zkreslení (dynamický rozsah). Typický K3 dokáže „slyšet“ signály již od -140 dBm (specifikace je -136 dBm) a dokáže bez problémů zpracovat signály až do blízkosti 0 dBm. Pokud je tedy místní šum na úrovni -110 dBm, fakticky zahazujete 26 až 30 dB dostupného dynamického rozsahu K3. Chcete-li získat část tohoto dynamického rozsahu zpět, vypněte předzesilovač a v případě potřeby zapněte atenuátor - pokud je hladina šumu na pásmu tak vysoká, nepotřebujete další zisk, protože pravděpodobně nebudete číst signály, které jsou slabší, než šum pásma a šum pásma jen snižuje možný dynamický rozsah K3. Někteří operátoři dokážou číst signály i hluboko pod šumem, ale to je výjimka, tito operátoři již vědí, jak optimalizovat jejich příjem.

Pokud je pásmo relativně tiché vůči atmosférickému šumu, obvykle postačí výchozí nastavení a bude fungovat celkem dobře. Ale všechna pásma a všechna místa nejsou stejná. Pracujte s pásmem a anténou, které používáte a které produkují nejvyšší úroveň atmosférického šumu ve vašem místě.

Možná budete chtít začít s nastavením, které používám, a to s THRESHOLD (AGC THR) nastaveným na 012 a SLOPE (AGC SLP) nastaveným na 012, ale pokud chcete začít s některými dalšími nastaveními, je to zcela na vás a vašich místních podmínkách.

Poslouchejte skutečné signály při provádění změn, jak jsem naznačil, poslech pouze úrovně šumu vám vsugeruje dojem, že provádíte vylepšení (úroveň šumu se sníží s nižším nastavením prahové hodnoty, pokud se pokoušíte použít pouze šum pásma), ale ve skutečnosti to situaci jen zhoršuje. Vysvětlení - pokud posloucháte pouze hladinu šumu, jak je prahová hodnota snížena, AGC začne snižovat zisk přijímače a úroveň šumu se sníží. Nenechte se zmást tímto „zjevným“ snížením šumu, ve skutečnosti snižuje zisk přijímače v důsledku snížené prahové hodnoty ve spojení s hladinou šumu a za provozu bude K3 vypadat ještě víc „zašuměná“.

Vyhodnoťte hladinu šumu vzhledem k požadované úrovni signálu během pauzy signálu (CW = mezi slovy, SSB = mezi přestávkami v konverzaci). Předpokládáte, že získáte větší rozdíl v hlasitosti mezi dobami, kdy je signál přítomen a kdy chybí. Mezní hodnota a sklon budou při tomto hodnocení do určité míry v interakci. Pokud máte sklon nastavený na příliš vysokou hodnotu, všechny signály se pokusí mít stejnou amplitudu NF a pokud je nastavena příliš nízká prahová hodnota, začne reagovat AGC na šum pásma i na signál. Kombinace nízkého prahu a vysokého sklonu způsobí, že se vše pokusí o stejnou hlasitost zvuku - a to zahrnuje i šum (šum je z hlediska obvodů AGC jen dalším širokopásmovým „signálem“). Takže s nízkou prahovou hodnotou se K3 AGC dívá na nízkoúrovňový šum pásma a myslí si, že je to jen další signál, a poté jej poslušně zesiluje - to NENÍ to, čeho chcete dosáhnout.

Zvyšte prahovou hodnotu AGC do bodu, kdy je AGC aktivováno pouze minimálně diky šumu z pásma (na vašem nejzašuměnějším pásmu). Kromě toho upravte sklon podle toho, co si přejete - pokud preferujete dlouhá povídavá spojení (třeba i více stanic), upřednostníte vyšší hodnoty AGC SLP, takže slabé stanice budou znít téměř stejně hlasitě jako silnější stanice. Pokud se však více snažíte minimalizovat šum během přestávek v konverzaci, pravděpodobně se rozhodnete pro nižší hodnoty AGC SLP. Závodníci, kteří vyhodnocují relativní sílu signálu podle sluchu, místo aby se spoléhali na měření S-metru, budou mít tendenci používat nižší nastavení sklonu (AGC SLP). Moje preferovaná nastavení jsou THR = 008 a SLP = 002.

Sečteno a podtrženo:

Je-li vaše K3 zašuměná, je řešením snížení zisku vstupních obvodů. To znamená, že vypnete předzesilovač a občas může být nutné i zapnout atenuátor, když je úroveň šumu pásma příliš vysoká. Tímto způsobem zvýšíte dynamický rozsah K3 (nebo jakéhokoli přijímače). Úrovně šumu se těmito jednoduchými kroky sníží. K3 si tato nastavení pamatuje pro každé pásmo, takže jakmile nastavíte konkrétní pásmo pro PRE / ATT, které je pro dané pásmo nejlepší, bude si to pamatovat, když se na toto pásmo vrátíte.

 

Srovnání charakteristik AGC K3, TS850 a TS590.

Je třeba dosáhnout přijatelného kompromisu pro pásma, která běžně provozujete. Pokud převažuje provoz na horních pásmech KV (platí i pro transvertory VHF / UHF), vaše nastavení AGC se bude lišit od nastavení operátorů, preferujících 80 nebo 160 metrů. Neexistuje žádné „jedno univerzální nastavení“, které by bylo optimální v každé situaci. Je obtížné určit nastavení AGC, aby odpovídalo vašemu provoznímu stylu a nejčastěji používaným pásmům. Velkou předností K3 jsou široké možnosti nastavení AGC, které lze optimalizovat v souladu s provozními zvyklostmi a používanými pásmy. I když to stojí čas a úsilí, věnovat péči nastavení AGC se rozhodně vyplatí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zesilovač LZ1AQ pro smyčkovou anténu

Vf zesilovač s vysokou intermodulační odolností

Obvod soft startu pro napájecí zdroje